University of Prešov

Prešovská univerzita v Prešove (PU)

Public university · Prešov · unipo.sk

Slovak applicants, 2024

2,601

3,315 applications

Admitted

2,120

82% of applicants

Enrolled

1,551

Planned places

2,590

2024 admissions, full-time study. Slovak citizens only: CVTI's overview counts applicants with Slovak citizenship. Full-time study, entry to bachelor's and to long-cycle programmes (such as medicine); part-time study, follow-on master's and doctoral admissions aren't included.

Admissions by faculty, 2024

Faculty or unitPlanned placesApplicantsAdmittedShare admittedEnrolledApplications
Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín60403895%3540
Pravoslávna bohoslovecká fakulta1001718—1517
Filozofická fakulta41573355676%334874
Pedagogická fakulta230377377100%259425
Gréckokatolícka teologická fakulta653636100%2636
Fakulta humanitných a prírodných vied60018918698%88196
Fakulta zdravotníckych odborov54082653064%398983
Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu38046237281%262516
Fakulta športu20020717685%137228
Whole university (each person once)2,5902,6012,12082%1,5513,315

Indented rows are workplaces (detached sites and institutes) inside the unit above; they add up to it. Faculties add up to more applicants than the university, because someone applying to two faculties counts at each but once for the university. Share admitted is not shown under 20 applicants. Faculty names are CVTI's, in Slovak.

Share admitted is admitted ÷ applicants, from CVTI's figures: how contested a place was among Slovak applicants, not a cut-off and not the marks you need — each faculty sets its own entrance requirements. A share can exceed 100%; the figures are shown as CVTI publishes them.

Applicants, admitted and enrolled are people, each counted once per faculty and once per university however many programmes they applied to. Applications and accepted applications count every programme applied for.

Study programmes, 2023 admissions

140 full-time programmes in CVTI's 2023 list: 4,947 applications, 3,843 accepted (77.7%) and 2,204 enrolments in all. Most applied-for first.

Pedagogická fakulta · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Predškolská a elementárna pedagogika35535399.4%201
Špeciálna pedagogika8181100.0%30
Predškolská a elementárna pedagogika a pedagogika psychosociálne narušených6162over 100%32

Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Manažment48537076.3%172
Obchodný manažment a marketing33624873.8%144
Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo1539360.8%54

Filozofická fakulta · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Psychológia47416935.7%100
Anglický jazyk a kultúra - ukrajinský jazyk a kultúra130130100.0%96
Anglický jazyk a kultúra - slovenský jazyk a kultúra125125100.0%73
Anglický jazyk a anglofónne kultúry118118100.0%51
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry5252100.0%36
Politológia4857over 100%26
Anglický jazyk a kultúra - nemecký jazyk a kultúra4747100.0%30
Stredoeurópske štúdiá4755over 100%31
Sociálna práca4362over 100%41
História4045over 100%26
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry3636100.0%20
Učiteľstvo dejepisu a anglického jazyka a literatúry3636100.0%19
Mediálne štúdiá352057.1%15
Estetika3134over 100%14
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a výchovy k občianstvu3131100.0%15
Etika - sociálna práca2932over 100%16
Učiteľstvo dejepisu a výchovy k občianstvu2828100.0%14
Anglický jazyk a kultúra - francúzsky jazyk a kultúra2424100.0%14
Učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry2424100.0%11
Učiteľstvo estetiky a anglického jazyka a literatúry2222100.0%12
Anglický jazyk a kultúra - ruský jazyk a kultúra2121100.0%14
Filozofia2031over 100%19
Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a výchovy k občianstvu201995.0%6
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a výtvarného umenia151173.3%8
Slovenský jazyk a kultúra - ukrajinský jazyk a kultúra1313100.0%6
Učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry1010100.0%4
Archívnictvo910over 100%3
Jazykovo-komunikačné štúdiá7685.7%0
Učiteľstvo estetiky a výtvarného umenia77100.0%5
Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry77100.0%4
Etika55100.0%1
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a hudobného umenia55100.0%5
Učiteľstvo dejepisu a výtvarného umenia5480.0%3
Učiteľstvo ruského jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry55100.0%3
Francúzsky jazyk a kultúra - slovenský jazyk a kultúra44100.0%1
Nemecký jazyk a kultúra - slovenský jazyk a kultúra44100.0%0
Ruské štúdiá44100.0%0
Ruský jazyk a kultúra - slovenský jazyk a kultúra44100.0%3
Ruský jazyk a kultúra - ukrajinský jazyk a kultúra44100.0%4
Učiteľstvo estetiky a slovenského jazyka a literatúry44100.0%1
Učiteľstvo hudobného umenia a slovenského jazyka a literatúry4375.0%2
Učiteľstvo ruského jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry44100.0%1
Nemecký jazyk a kultúra - ukrajinský jazyk a kultúra33100.0%1
Učiteľstvo dejepisu a estetiky33100.0%0
Učiteľstvo estetiky a výchovy k občianstvu33100.0%1
Učiteľstvo francúzskeho jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry33100.0%1
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a francúzskeho jazyka a literatúry22100.0%0
Učiteľstvo dejepisu a ruského jazyka a literatúry22100.0%1
Učiteľstvo dejepisu a ukrajinského jazyka a literatúry22100.0%1
Učiteľstvo ruského jazyka a literatúry a výtvarného umenia200.0%0
Učiteľstvo ukrajinského jazyka a literatúry a estetiky22100.0%1
Učiteľstvo ukrajinského jazyka a literatúry a hudobného umenia22100.0%2
Učiteľstvo ukrajinského jazyka a literatúry a výtvarného umenia22100.0%2
Učiteľstvo dejepisu a francúzskeho jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo dejepisu a hudobného umenia11100.0%1
Učiteľstvo estetiky a francúzskeho jazyka a literatúry11100.0%0
Učiteľstvo estetiky a hudobného umenia11100.0%1
Učiteľstvo francúzskeho jazyka a literatúry a ruského jazyka a literatúry11100.0%0
Učiteľstvo hudobného umenia a nemeckého jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo hudobného umenia a výchovy k občianstvu11100.0%0
Učiteľstvo hudobného umenia a výtvarného umenia100.0%0
Učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a výchovy k občianstvu11100.0%0
Učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a výtvarného umenia11100.0%0
Učiteľstvo ruského jazyka a literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry11100.0%0
Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a výtvarného umenia11100.0%0

Fakulta zdravotníckych odborov · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Ošetrovateľstvo25317770.0%96
Dentálna hygiena2265926.1%50
Fyzioterapia1746336.2%50
Urgentná zdravotná starostlivosť1425639.4%46
Pôrodná asistencia987374.5%42
Rádiologická technika856576.5%32
Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve635079.4%25

Fakulta športu · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Špeciálna pohybová príprava v bezpečnostných zložkách887989.8%69
Šport pre zdravie735980.8%38
Učiteľstvo telesnej výchovy695173.9%37
Učiteľstvo telesnej výchovy a geografie383592.1%27
Učiteľstvo telesnej výchovy a anglického jazyka a literatúry231878.3%11
Učiteľstvo telesnej výchovy a biológie161381.3%11
Učiteľstvo telesnej výchovy a dejepisu151386.7%11
Učiteľstvo telesnej výchovy a výchovy k občianstvu11763.6%5
Učiteľstvo telesnej výchovy a techniky8675.0%4
Učiteľstvo telesnej výchovy a pedagogiky5360.0%2
Učiteľstvo telesnej výchovy a hudobného umenia11100.0%1
Učiteľstvo telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry11100.0%1

Fakulta humanitných a prírodných vied · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Biológia8989100.0%42
Ekológia a environmentalistika3535100.0%14
Učiteľstvo biológie a anglického jazyka a literatúry2525100.0%8
Učiteľstvo geografie a dejepisu2121100.0%14
Učiteľstvo biológie a slovenského jazyka a literatúry1818100.0%6
Učiteľstvo biológie a geografie1515100.0%9
Učiteľstvo geografie a anglického jazyka a literatúry1515100.0%5
Geografia a aplikovaná geoinformatika1212100.0%5
Učiteľstvo geografie a slovenského jazyka a literatúry1111100.0%5
Učiteľstvo biológie a výchovy k občianstvu99100.0%3
Učiteľstvo biológie a pedagogiky77100.0%3
Učiteľstvo pedagogiky a anglického jazyka a literatúry77100.0%1
Učiteľstvo biológie a dejepisu55100.0%4
Učiteľstvo pedagogiky a slovenského jazyka a literatúry55100.0%3
Učiteľstvo geografie a výchovy k občianstvu44100.0%3
Učiteľstvo pedagogiky a dejepisu44100.0%3
Učiteľstvo techniky a anglického jazyka a literatúry44100.0%3
Učiteľstvo geografie a ruského jazyka a literatúry33100.0%2
Učiteľstvo pedagogiky a výchovy k občianstvu33100.0%1
Učiteľstvo geografie a techniky22100.0%0
Učiteľstvo pedagogiky a hudobného umenia22100.0%2
Učiteľstvo pedagogiky a ukrajinského jazyka a literatúry22100.0%0
Učiteľstvo pedagogiky a výtvarného umenia2150.0%1
Učiteľstvo biológie a estetiky11100.0%0
Učiteľstvo biológie a fyziky11100.0%0
Učiteľstvo biológie a nemeckého jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo biológie a výtvarného umenia100.0%0
Učiteľstvo fyziky a anglického jazyka a literatúry11100.0%0
Učiteľstvo fyziky a geografie11100.0%0
Učiteľstvo fyziky a ruského jazyka a literatúry100.0%0
Učiteľstvo fyziky a techniky11100.0%0
Učiteľstvo geografie a hudobného umenia11100.0%1
Učiteľstvo geografie a pedagogiky11100.0%1
Učiteľstvo techniky a dejepisu11100.0%0

Gréckokatolícka teologická fakulta · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Európske štúdiá2626100.0%21
Animácia voľnočasových aktivít1313100.0%10
Katolícka teológia1313100.0%9

Pravoslávna bohoslovecká fakulta · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Charitatívna a sociálna služba3030100.0%20
Pravoslávna teológia231878.3%17

Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín · Prešov

ProgrammeApplicationsAccepted% acceptedEnrolments
Učiteľstvo rómskeho jazyka, literatúry a reálií a pedagogiky1818100.0%17
Učiteľstvo rusínskeho jazyka a literatúry a pedagogiky44100.0%4
Učiteľstvo maďarského jazyka a literatúry a pedagogiky22100.0%1
Francúzsky jazyk a kultúra - maďarský jazyk a kultúra11100.0%1
Maďarský jazyk a kultúra - anglický jazyk a kultúra11100.0%1
Učiteľstvo rómskeho jazyka, literatúry a reálií a anglického jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo rusínskeho jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo rusínskeho jazyka a literatúry a estetiky11100.0%1
Učiteľstvo rusínskeho jazyka a literatúry a ruského jazyka a literatúry11100.0%1
Učiteľstvo rusínskeho jazyka a literatúry a výchovy k občianstvu11100.0%0

Programme figures come from CVTI's programme lists for the 2023 admissions, a year before the faculty figures. They count applications, not people: an application naming several programmes is registered at each, so a university's programme totals are higher than its faculty figures and can't be compared with them or added to them. The lists don't say they are limited to Slovak citizens. % accepted = accepted applications × 100 ÷ applications, as CVTI prints it; CVTI notes that accepted applications can exceed applications when applicants are admitted to a different programme or form of study than the one they applied for, and its column then shows 0 — we show “over 100%”.

Fees

At public and state universities, full-time study of one programme within its standard length is free: the Higher Education Act (300/2025, § 96(5)) charges tuition only for a second parallel programme, for exceeding the standard length, for part-time study, and for study taught only in a foreign language where the university decides so — with no distinction by citizenship. Programmes in English or another foreign language cost about €750–€11,000 a year, according to the European Commission's Study in Europe profile. Private universities set their own fees.

Visas, living costs and how applications work in Slovakia are in our Slovakia study guide.

CVTI's website doesn't answer connections from where this site is built, so its files were read from the Internet Archive's copies of CVTI's own links.

Source: CVTI SR (Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky), admission statistics: “Prehľad prijímacieho konania na vysoké školy na dennú formu štúdia v roku 2024” (sr1den24.pdf) and “Rebríček študijných programov vysokej školy v prijímacom konaní v roku 2023”, one file per university. Read on 23 October 2026 from the Internet Archive's copies of CVTI's links, because cvtisr.sk doesn't answer connections from where this site is built. Facts re-keyed by CollegeMatcher; shares, sums and English names are ours.

Similar institutions in Slovakia

Picked by type, place and size, from the same data as this page — not a judgement of quality.